Historia szkoły
O szkole » Historia szkoły
Opracował: Przemysław Lewandowski
Historia Gimnazjum od 1999 roku
Rok 1999 nakreśla nowy rozdział szkolnictwa w Polsce. Zgodnie z reformą oświaty, zostają wprowadzone trzyklasowe gimnazja. Gimnazjum Publiczne w Bogutach – Piankach dzieli budynek ze szkołą podstawową. Dyrektorem placówki jest Hanna Szymańska. Pierwsi wychowawcy klas pierwszych gimnazjum to Ewa Stryjek i Stanisława Zakrzewska. Czterdziestu ośmiu uczniów dojeżdża do szkoły z całej gminy.
Pierwszy rok pracy nakreśla nowy kalendarz pracy szkoły. Pierwszą trwale wpisującą się w harmonogram pracy akcją jest „ Sprzątanie Świata" – gdzie szkoła wychodzi naprzeciw potęgującemu się z dnia na dzień problemowi nagromadzania się śmieci w środowisku, szczególnie w lasach i przy drogach. Impreza ta umożliwia ukazanie problemu zanieczyszczenia środowiska i ma walor edukacyjny – dzieci po powrocie do domu rozmawiają z rodzicami o skutkach wywożenia śmieci w miejsca inne niż wysypiska śmieci.
Corocznie organizowany „ Dzień Papieski", obchodzony jest w szkole dużym rozmachem, z racji na to, że Jan Paweł II jest patronem gimnazjum w Bogutach-Piankach. Uroczystość ta poprzedzana jest pielgrzymką na Jasną Górę, gdzie spotyka się młodzież gimnazjalna na spotkaniu „Rodzin Szkół im. Jana Pawła II".
Ważny punkt rocznego kalendarza uroczystości to „ Dzień Nauczyciela". Coroczna uroczystość mająca na celu uhonorowanie nauczycieli za ich codzienną pracę, często niedocenianą i niedofinansowaną. Uczniowie w tym dniu stają się milsi, nauczyciele nie narzekają i szkoła jest miejscem, gdzie wszyscy się cieszą. Kwiaty, laurki i życzenia pozwalają się oderwać na chwilę od kłopotów dnia codziennego. Dzień ten jest wyjątkowy dla uczniów klasy pierwszej gdyż w tym dniu składają ślubowanie.
Następna nowa, ale jakże ważna data w kalendarzu uroczystości to 11. listopada, czyli „Święto Odzyskania Niepodległości w roku 1918". W tym dniu uroczysta akademia ma przypominać pamiętną chwilę, gdy po 123 latach zaborów Polska odzyskuje niepodległość. Doroczne uroczystości są bardzo uroczyste, oparte na poezji Mickiewicza, Staffa i innych wielkich pisarzy, którzy tęskniąc za wolną Ojczyzną pisali przejmujące wiersze, które do dziś nie straciły swojego charakteru i dają kolejnym pokoleniom poczucie siły oraz obowiązku jakim jest dbanie o wolna i niepodległą Polskę.
Jako, że szkoła nie samą nauką żyję, coroczną listę uroczystości zasila „Dyskoteka Andrzejkowa". Jest to oczekiwana przez uczniów impreza, gdzie oprócz wspomnianej dyskoteki, uczniowie organizują wróżby i zachęcają do udziału nauczycieli. Lanie wosku przeplata się z pląsami w rytm muzyki disco, co na długo zostaje w pamięci rozbawionych uczniów szkoły na długie lata.
Grudniowe uroczystości mają dwa ważne punkty – 6. grudnia obchodzi się w szkole „Mikołajki" a w ostatnim tygodniu roku szkoła zaprasza gości na uroczysta Wigilię. Po tym spotkaniu jest przerwa w pracy szkoły, która kończy się po Nowym Roku.
Zaraz po przerwie następuje wzmożony wysiłek ze strony uczniów, którzy podnoszą oceny i poprawiają przed rada pedagogiczną, kończącą semestr, swoje zachowanie. Po podsumowującym semestr posiedzeniu Rady Pedagogicznej i spotkaniu z rodzicami następują oczekiwane ferie zimowe.
Po feriach uczniowie zostają wciągnięci w przygotowania do Międzynarodowego Dnia Teatru, którego uroczyste obchody przypadają na koniec marca.
2. kwietnia, dzień w którym umiera Papież Polak, Jan Paweł II, staje się punktem zwrotnym w historii naszego kraju i całego świata. W szkole organizuje się wtedy uroczystość przypominającą postać Patrona i oddaje bezsprzecznie mu należny hołd. Uczniowie, nauczyciele i społeczność lokalna bierze udział w procesji i uroczystej Mszy Świętej. To bardzo podniosły dzień w Bogutach-Piankach.
Po tych uroczystościach, kolejna data to święta Wielkiej Nocy. Data ruchoma, ale przypadająca zwykle w marcu lub kwietniu. Dzieci i nauczyciele dostają kilka dni wolnego, by świętować w domach zmartwychwstanie Pana.
Na przedostatni wtorek i środę ( od 2008 roku także czwartek), ustalane zostają daty egzaminu gimnazjalnego. W tych dniach młodzież klas I i II jest zwolniona z zajęć szkolnych, a uczniowie klas III przystępują do egzaminu. We wtorek z części humanistycznej, środa to dzień n egzamin matematyczno – przyrodniczy, a czwartek to dzień egzaminu z języka angielskiego.
Na początku maja, w szkole obchodzona jest rocznica konstytucji 3. Maja oraz Święto Flagi RP. Organizowana akademia, ma przypominać uczniom znaczenie Konstytucji w Polsce oraz wzbudzać szacunek do symboli narodowych.
Doroczny harmonogram uroczystości kończy w końcu maja „Dzień Otwarty Szkoły", kiedy to rodzice mogą zobaczyć gdzie będą uczyć się ich dzieci, uczniowie ocenić i zapoznać się z nauczycielami i obiektem, a szkoła może pochwalić się swymi osiągnięciami. Radosny dzień w życiu szkoły powoduje ocieplenie wizerunku aparatu ucisku jakim jest szkoła i pomóc uczniom w zbudowaniu sobie pozytywnego obrazu najbliższej i nieco dalszej przyszłości.
Data końca roku, ustalana przez ministerstwo, ma miejsce w drugiej połowie czerwca. Zwykle jest to najbardziej wyczekiwany dzień w całym kalendarzu szkoły. Po akademii i uroczystościach w szkole uczniowie odchodzą na zasłużony, lub nie, odpoczynek na ponad dwa miesiące, by od września rozpocząć kolejny rok pracy, który opiera się na podobnym do prezentowanego schemacie. Zaprezentowany powyżej kalendarz uroczystości stałych, uzupełnię opisem ważnych dla szkoły wydarzeń, które nie mogą zostać pominięte.
W dniu 22. Października 2004 roku, przy szkole zostaje oddana do użytku hala sportowa. Obiekt, którego budowa trwała od 16. czerwca 2003 staje się obiektem zazdrości mieszkańców okolicznych wsi. Jest jednak szeroko udostępniany lokalnej społeczności i wszystkim zainteresowanym rozwojem swojej kondycji fizycznej. Zajęcia odbywają się zwykle do godziny 20. Preferowane sporty to piłka halowa i siatkówka. Ważnym faktem jest, że Totalizator Sportowy w znacznym stopniu dofinansował budowę obiektu bez pomocy którego nie byłoby możliwe tak szybkie zakończenie budowy.
2. kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 umiera Papież Jan Paweł II. W tym dniu zaczyna się nowy etap w życiu Gimnazjum. Ten dzień wyznacza kres ziemskiego życia człowieka, którego imię nosi szkoła. Jest to dzień w którym uczniowie i kadra szkoły rozpoczyna swe codzienne świadectwo wierności ideałom jakimi kierował się Jan Paweł II. W pierwszą rocznicę śmierci zostanie zorganizowana procesja przez Boguty-Pianki od szkoły do kościoła. Będą znicze, sztandary, mnóstwo ludzi, którzy wierzą w słowa Papieża i „Barka" – ulubiona piosenka Wielkiego Polaka. A w godzinę śmierci, dzwon kościelny przypomni smutną wiadomość. Wtedy każdy poczuje dreszcz na plecach. Dźwięk dzwonu przypomni słowa i prośby o wyzbycie się lęku, przypomni potężny głos mówiący prawdę i dający otuchę w trudnych chwilach.
18 maja 2005 roku to dzień, w którym szkoła otrzymuje imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość, która rozpoczyna się w kościele parafialnym, by po mszy przenieść się do hali sportowej szkoły, sprawiła że przybyli do Bogut-Pianek znakomici w osobach Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Zawistowskiego, Starosty Powiatu Ostrowskiego Tadeusza Legackiego, księdza proboszcza Henryka Stawiereja oraz wójta gminy Józefa Boguckiego. W tym dniu, przy licznie przybyłej społeczności lokalnej, nauczycielach, uczniach i gościach, których nie wymieniam z nazwiska odbyło się poświęcenie sztandaru szkoły. Dyrektor Hanna Szymańska zapewniła, że młodzież gimnazjum będzie z dumą wcielała w życie przesłanie Papieża, które wygłosił w Bratysławie w 2003 roku: „Brońcie wiary. Bądźcie prawdziwymi przyjaciółmi Chrystusa. Jesteście nadzieją Papieża."
Przez miesiąc, od 15. listopada do 16. Grudnia 2006 roku , w szkole zrealizowany został ze środków unijnych program „ Wyrównywanie szans edukacyjnych w gminie Boguty – Pianki." W ramach tego programu zorganizowane zostały dodatkowe lekcje języka polskiego, zakupione zostały słowniki i pomoce naukowe do zajęć z języka polskiego oraz zorganizowane zostały trzy wycieczki. Pierwsza do Filharmonii i Opery Podlaskiej w Białymstoku, na koncert muzyki W. A. Mozarta. Druga do Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, na sztukę A. Czechowa pt."Wiśniowy sad". Na ostatnią wycieczkę zaplanowano oglądanie filmu „Karol – Papież który pozostał człowiekiem" w jednym z warszawskich kin. Program w 6 – cio stopniowej sakli ocen został przez uczestników oceniony na 5,06, co świadczy o jego wielkim sukcesie.
W roku szkolnym 2007/2008, szkoła po raz kolejny otrzymała unijna dotacje na realizacje programu wyrównywania deficytów wśród młodzieży wiejskiej „ Szkoła równych szans". Tym razem wyjazdy zorganizowane zostały do Teatru Narodowego na „Świętoszka" Moliera, oraz na „Straszny dwór" Moniuszki i „Halkę", obie wystawiane w Teatrze Wielkim. W Teatrze Polskim uczniowie zobaczyli przedstawienie „ Dulscy z ograniczoną odpowiedzialnością według <Moralności pani Dulskiej> Gabrieli Zapolskiej " Poza oglądaniem sztuk w teatrach, uczniowie mieli okazję zobaczyć interaktywną wystawę z Włoch pt." Zabawy z Einsteinem" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Rok 2008 uczniowie rozpoczęli wizytą w studio Buffo by obejrzeć musical „Romeo i Julia" program kończy wyjazd do kompleksu kinowego CINEMA CITY, gdzie uczniowie biorą udział w interaktywnym programie, przedstawiającym możliwości nowoczesnej techniki przy prezentacjach filmów i słuchowisk Okulary 3D, ruchome fotele dające poczucie lotu, spryskiwacze i systemy wibrujące w fotelach wywierają na uczniach ogromne wrażenie i sprawiają zwyczajną frajdę. Kolejny raz program uzyskał bardzo wysokie oceny, ankieta przeprowadzona po nim pokazała jak wielkie jest jeszcze zapotrzebowanie na tego typu akcje w środowisku lokalnym.